A mozgásszegény életmód, a megnövekedett szénhidrát- és kalóriabevitel következtében drasztikusan nőtt az elhízás gyakorisága
A Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT) elnöke, Bedros J. Róbert a szervezet XVI. kongresszusán előadásában ismertette: a férfiak esetében 63 százalék, a nőknél 61 százalék az elhízottak aránya, az OECD-országokkal összehasonlítva Magyarországé volt a 3. legrosszabb hely egy 2014-es kimutatás szerint.
A Szent Imre Egyetemi Oktatókórház főigazgatója kiemelte, az elhízás az egész testre károsan hat, a testtömegindex (BMI) növekedésével a kísérő betegségek – például a magas vérnyomás, a cukorbetegség – kockázata is növekszik. Kiemelte, hogy 10 százalékos testsúlycsökkenéssel 30-50 százalékos vércukorszint-csökkenés érhető el, de 50 százalékkal csökkenthető a cukorbetegség kialakulásának kockázata is.
A társaság elnöke közölte, az elhízáshoz nagyban hozzájárul a mozgáshiányos életmód, az ülőmunka, a megnövekedett szénhidrátbevitel és az ételadagok növekedése. Az elhízás egy krónikus betegség, kezelése élethosszig tart, és ha a kezelés elmarad, a páciens visszahízik.
Beneda Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkára a kétnapos kongresszus nyitó napján köszöntőjében a testmozgás, a mozgásszegény életmód elleni küzdelem és a megfelelő táplálkozás fontosságáról beszélt. Úgy vélte, hiába a szakmai polémia, ha a társadalomhoz nem jutnak el azok az üzenetek, amelyekkel megelőzhető az elhízás, hiszen itt az egyéni szerepvállalásnak fontos szerepe van.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is a társadalmi szerepvállalást, az emberekhez eljutó üzenetek fontosságát emelte ki rövid köszöntőjében. A szakember szerint kulcskérdés a megelőzés, az egyén közreműködésének hangsúlyozása, illetve annak közvetítése, hogy milyen káros következményei lehetnek az elhízásnak.
Török Krisztina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója arról beszélt, több figyelmet kell fordítani arra, hogy az alapellátásban dolgozóknak minél több ismeretük legyen az elhízásról, annak megelőzéséről, mert a magyar társadalom fogékony az üzenetekre.
A társaság kétnapos kongresszusán szakmai előadások hangzanak el a többi között a kardiológia, a cukorbetegség, a lipidológia (kóros vérzsírszintek kezelése) és a hipertonológia (magas vérnyomás) témakörében.